Tuore TEKin hallituksen puheenjohtaja Arto Timperi kukitettuna valinnan jälkeen.
Tekniikan akateemiset TEKin uusi hallituksen puheenjohtaja Arto Timperi.

Arto Timperistä TEKin uusi puheenjohtaja

|
Uutinen

Tekniikan akateemiset TEKin valtuusto valitsi kokouksessaan automaatiotekniikan tohtori Arto Timperin TEKin hallituksen puheenjohtajaksi Tampereella perjantaina 21. maaliskuuta.

Tekniikan akateemiset TEKin hallituksen uusi puheenjohtaja on Arto Timperi. Hän on sarjayrittäjä ja koulutukseltaan automaatiotekniikan tohtori. Timperi edustaa valtuustoryhmää Yhtenäisyys ja teekkarihenki. TEKin valtuusto valitsi hallituksen puheenjohtajan kokouksessaan Tampereella perjantaina 21. maaliskuuta. 

TEKin edellinen hallituksen puheenjohtaja kansanedustaja Mari-Leena Talvitie (kok.) siirtyi tämän vuoden tammikuussa Petteri Orpon hallitukseen tiede- ja kulttuuriministeriksi, minkä vuoksi hän luopui Tekniikan akateemiset ry:n hallituksen puheenjohtajuudesta viime vuoden lopussa.

– TEKillä menee varsin hyvin. Jäsenmäärä on vakaassa kasvussa, joten mitään suuria linjamuutoksia ei ole tarpeen tehdä. Toki maailma ympärillä on melkoisessa myllerryksessä, ja sillä on omat vaikutuksensa myös TEKin toimintaan. TEK pyrkii olemaan proaktiivinen ja panostaa esimerkiksi jäsentensä elinikäiseen koulutukseen ja työhyvinvointiin, Timperi sanoo.

– Yrittäjyys ja kansainvälisyys ovat tärkeitä osa-alueita. Suomi elää osaamisesta ja teknologiasta. Suomi ei saa jäädä kilpailijamaiden jalkoihin. Pelkillä leikkauksilla ei saada Suomea nousuun. Koulutuksen pitää olla laadukasta kaikilla tasoilla. Nuorissa on meidän tulevaisuutemme - se on muistettava tässäkin maailman tilanteessa. Meillä pitää olla uskoa hyvään tulevaisuuteen, hän lisää. 

image with text

TEKin hallituksen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Elina Wanne.  Toisena varapuheenjohtajana jatkaa Jari Nummikoski

Nykyinen TEKin valtuusto istuu vielä runsaan vuoden. Seuraavat valtuustovaalit järjestetään keväällä 2026. 

Avainsanat: